Mapa Świata
Mapa Europy
Europa jest kontynentem położonym na półkuli północnej oraz na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej. Jej powierzchnia wynosi 10,5 mln km2. W skład kontynentu wchodzi 46 krajów, a także dwa państwa de facto niepodległe, czyli Kosowo i Naddniestrze. Liczba ludności Europy sięga około 712 milionów mieszkańców.
Główną strukturą gospodarczo-polityczną kontynentu jest Unia Europejska, do której obecnie zalicza się 16 państw. Pod względem regionów przemysłowych wyróżnia się tu okręgi takie, jak Okręg Północny we Francji, Okręg Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech, Górnośląski Okręg Przemysłowy oraz Donieckie Zagłębie Węglowe na Ukrainie.
Na kontynencie europejskim istnieje rozbudowana sieć dróg i autostrad, szczególnie w Europie zachodniej. Czołowe miejsce pod względem infrastruktury drogowej zajmują Belgia, Holandia i Luksemburg. Jeśli chodzi o europejski transport lotniczy, przodują lotniska w Londynie, we Frankfurcie nad Menem, Paryżu, Amsterdamie, Madrycie i w Rzymie.
Mapa Azji
Azja jest największym kontynentem na ziemi. Jej całkowita powierzchnia wynosi 44,5 mln km2. Liczba ludności Azji sięga zaś 4300 milionów. W skład terytorium tego kontynentu wchodzi 50 państw niepodległych, 7 nieuznawanych w przestrzeni międzynarodowej oraz 14 terytoriów autonomicznych.
Największym krajem Azji jest Rosja, pod względem liczby ludności przodują natomiast Chiny. Duża liczba mieszkańców przypada także na kraje takie, jak Indie, Indonezja czy Pakistan. Najważniejszymi regionami kontynentu są Azja Zachodnia obejmująca Bliski Wschód, Kaukaz i Środkowy Wschód, następnie Azja Środkowa, Azja Południowa, Azja Południowo-Wschodnia, Daleki Wschód oraz Syberia.
Sieć dróg i autostrad oraz kolei jest najlepiej rozwinięta w obszarze Azji Wschodniej, szczególnie w Japonii i Korei Południowej. Najistotniejszymi portami lotniczymi są natomiast te zlokalizowane w Hong-Kongu, Dubaju, Dżakarcie oraz Singapurze. W transporcie wodnym kluczową rolę odgrywają trasy: Bombaj – Singapur oraz Singapur – Japonia.
Mapa Afryki
Afryka stanowi drugi po Azji największy kontynent na ziemi. Jej całkowita powierzchnia wynosi 30,37 mln km2. Liczba ludności sięga natomiast 1070 milionów ludzi. W skład terytorium Afryki wchodzi 57 niepodległych państw oraz terytoria o nieustalonym statusie lub zależne, jak na przykład Sahara Zachodnia czy Majotta (obszar należący do Francji). Największym krajem afrykańskim jest Algieria, pod względem liczby ludności na pierwszym miejscu znajduje się zaś Nigeria.
W sensie fizyczno-geograficznym terytorium Afryki dzieli się na Afrykę Północno-Zachodnią (z Wyspami Kanaryjskimi), Saharę, Sudan, Afrykę Środkową, Afrykę Wschodnią, Afrykę Południową oraz Madagaskar. W większości regionów dominującym typem gospodarki jest rolnictwo i rybołówstwo.
Kontynent afrykański posiada bardzo słabo rozwinięty transport drogowy. Sytuacja najlepiej przedstawia się w RPA, Afryce Północnej, Nigerii i Zimbabwe. Sprawne linie kolejowe istnieją zaś głównie w RPA i Egipcie. Również pod względem transportu morskiego kluczową rolę odgrywa Republika Południowej Afryki. Najważniejsze afrykańskie lotniska to natomiast porty w Dekarze i Kairze.
Mapa Ameryki Północnej
Ameryka Północna to jeden z największych kontynentów na ziemi. Jej całkowita powierzchnia wynosi 24 242 000 km2. Liczba ludności zamieszkującej kontynent wynosi około 524 miliony. Ameryka Północna posiada niską gęstość zaludnienia. W skład terytorium kontynentu wchodzą 23 kraje oraz terytoria zależne. Pod względem ekonomicznym najbardziej rozwiniętym obszarem są Kanada i Stany Zjednoczone, stanowiące światowe potęgi gospodarcze.
W Ameryce Północnej wyróżnia się dwa regiony fizyczno-geograficzne, a więc Tarczę Kanadyjską i Karaiby. Pierwszy z nich obejmuje obszary o zimnym klimacie i powierzchni tundrowej. Karaiby to natomiast teren położony pomiędzy obu Amerykami. Pod względem kulturowo-ekonomicznym kontynent ten dzieli się zaś na Amerykę Północną i Amerykę Środkową.
Jeśli chodzi o transport, jest on najlepiej rozwinięty w północnej części kontynentu, zarówno lądowy, jak i wodny czy powietrzny. Stosunkowo ważną rolę odgrywa żegluga śródlądowa (rzeki Missisipi i Missouri) oraz porty morskie w Nowym Jorku, Nowym Orleanie i Houston. W Stanach Zjednoczonych znajdują się również najnowocześniejsze na świecie lotniska: np. w Atlanta Hartsfield-Jackson, Chicago O’hara czy Los Angelles.
Mapa Ameryki Południowej
Ameryka Południowa to kontynent położony między dwoma oceanami: Atlantyckim i Spokojnym. Jej całkowita powierzchnia wynosi 17 840 000 km2. Liczba ludności kontynentu sięga 396 milionów ludzi. W skład obszaru Ameryki Południowej wchodzi 12 krajów oraz jedno terytorium zależne, czyli Gujana Francuska. Państwem posiadającym największą gęstość ludności jest Ekwador, zaś największe państwo pod względem powierzchni to Brazylia. Mieszkańcy kontynentu posługują się głównie językiem hiszpańskim i portugalskim.
Pod względem geograficznym w Ameryce Południowej wyróżnia się dwa główne regiony – Gran Chaco i Patagonię. Powierzchnia pierwszego z nich liczy 650 tysięcy km2 i rozciąga się na pograniczu Boliwii, Paragwaju i Argentyny. Ma charakter równinny. Z kolei Patagonia to południowe rejony kontynentu, w obrębie Argentyny i Chile.
Sieć dróg i autostrad w Ameryce Południowej ma niejednolity charakter. Najważniejszą rolę odgrywa Autostrada Panamerykańska biegnąca z Ameryki Południowej do Północnej. Z portów lotniczych najistotniejsze są lotniska w Sao Paulo, Meksyku czy Brasilii czy w Rio de Janeiro. Z kolei główne porty morskie zlokalizowane są w Buenos Aires i Rio de Janeiro.
Mapa Australii i Oceanii
Australia i Oceania to rejon świata, do którego zalicza się Australię i wyspy Oceanu Spokojnego (czyli Oceanię). W skład tego obszaru wchodzi 14 krajów, z których największym jest Australia, choć charakteryzuje się ona najmniejszą gęstością zaludnienia. Największa ilość mieszkańców przypada na państwo Nauru. Powierzchnia samej Australii wynosi 7 741 220 km2 a liczba mieszkańców sięga 20,090 milionów.
W skład Oceanii wchodzą następujące państwa: Wyspy Salomona, Fidżi, Vanuatu, Samoa, Tonga, Kiribati, Mikronezja, Palau, Papua-Nowa Gwinea, Wyspy Marshala, Tuvalu, Nauru oraz Nowa Zelnadia. Główne regiony tej części świata to Melanezja, Mikronezja i Polinezja. W obrębie Australii wyróżnia się natomiast sześć stanów (Australię Południową, Zachodnią, Nową Południową Walię, Queensland, Tasmanię oraz Stan Wiktoria) i trzy terytoria federalne.
Sieć dróg i autostrad Australii jest najbardziej rozwinięta w dużych metropoliach, ale za to kraj ten znajduje się w czołówce państw o największej liczbie samochodów w przeliczeniu a mieszkańca. Bardzo dobrze funkcjonuje tu transport lotniczy, największe lotniska znajdują się w Sydney, Melbourne czy Perth.
Mapa Świata - Wasze rady
Twoja rada