Mapa Niemiec

Wyszukiwanie zaawansowane

Mapa samochodowa

autostrady

Mapa samochodowa Niemiec pozwala zorientować się w przebiegu autostrad na terenie tego kraju. Każda autostrada została oznaczona literą i odpowiednią cyfrą: pojedynczą, podwójną bądź potrójną. Liczba cyfr odnosi się do typu danej trasy. Cyframi pojedynczymi oznacza się drogi główne, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Dwu lub trzycyfrowe numery posiadają natomiast trasy regionalne i lokalne.

Ponadto autostrady oznaczone liczbami nieparzystymi biegną w kierunku północ-południe, natomiast oznaczone liczbami parzystymi w kierunku wschód-zachód. I tak na przykład autostrada A13 prowadzi z Berlina do Drezna (trasa północ-południe).

Co więcej, pierwsza cyfra zawsze wskazuje na określoną okolicę, np. 1 – Berlin, 2 – Meklemburgia. Kolorem niebieskim oznaczono na mapie samochodowej istniejące i użytkowane autostrady, kolorem czerwonym trasy lub ich odcinki znajdujące się w budowie, natomiast kolorem białym drogi planowane.

Mapa fizyczna

mapa fizyczna

Niemcy są krajem położonym pomiędzy Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy, od południa obszar państwa ograniczają Alpy, od wschodu rzeka Odra, od zachodu zaś rzeka Ren. Całkowita powierzchnia Niemiec wynosi 357 021 km 2, przy czym obszar lądowy zajmuje 349 223 km2, natomiast wodny 7798 km2.

Niemcy posiadają zróżnicowane ukształtowanie terenu: na północy znajdują się niziny zaznaczone tradycyjnie kolorem zielonym, na południu zaś pasma górskie (kolor brązowy). Pojezierze Meklemburskie będące częścią Niziny Środkowoeuropejskiej obfituje w liczne jeziora i tereny bagienne. Na północy znajduje się również Nizina Niemiecka, rozciągająca się aż do Średniogórza Niemieckiego, zajmującego centralną część kraju.

Średniogórze stanowi obszar wyżynno-górzysty ograniczony na zachodzie doliną Renu. Dalej na południe znajduje się Wyżyna Bawarska, rozciągająca się między doliną Dunaju na północy a Alpami na południu. Najdalej wysunięte na południe tereny Niemiec stanowią pasma gór wysokich, czyli Alp.

Mapa największych miast

mapa największych miast

Stolicą i najważniejszym miastem Niemiec jest Berlin położony w północno-wschodniej części kraju. Liczy on 3 326 002 mieszkańców. Dalej pod względem liczby ludności znajdują się zaś Hamburg, Monachium (znajdujące się na terytorium Bawarii) oraz Kolonia. Te trzy miasta razem wzięte zamieszkuje ponad milion ludzi.

W sumie dziewięć niemieckich miast liczy około 500 tysięcy mieszkańców. Są to oprócz już wymienionych Frankfurt nad Menem w Hesji, Stuttgart w Badenii-Wirtembergii, Dusseldorf w Westfalii, Essen (Nadrenia Północna) i Brema. W Niemczech ogółem znajduje się 2072 miast.

Mapa administracyjna

mapa administracyjna

Terytorium Republiki Federalnej Niemiec pod względem administracyjnym jest podzielone na 16 tak zwanych landów, czyli pojedynczych krajów związkowych. Wymieniając je kolejno od północy są to: Szlezwyk-Holsztyn ze stolicą w Kilonii, Hamburg (miasto na prawach kraju związkowego), Meklemburgia-Pomorze Przednie (stolica Schwerin), Brema (miasto z prawami landu), Brandenburgia (stolica w Poczdamie), Dolna Saksonia (stolica Hanower), Berlin (miasto wydzielone), Saksonia-Anhalt (stolica Magdeburg), Nadrenia Północna-Westfalia (stolica Dusseldorf), Saksonia (stolica Drezno), Turyngia (stolica Erfurt), Hesja (stolica Wiesbaden), Nadrenia-Palatynat (stolica Moguncja), Saara (stolica Saarbrucken), Badenia Wirtembergia (stolica Stuttgart), Bawaria (stolica Monachium). Trzy z krajów związkowych stanowią zatem miasta wydzielone na prawach landu, czyli Berlin, Hamburg i Brema.

Mapa lotnisk

mapa lotnisk

W Niemczech znajduje się kilkanaście dużych portów lotniczych. Największym z nich jest lotnisko Frankfurt, zwane również Ren-Men. Znajduje się ono w ścisłej czołówce portów, które obsługują największą liczbę połączeń międzynarodowych, a także przoduje pod względem liczby transportowanych towarów.

Drugim pod względem wielkości lotniskiem w NRD jest międzynarodowy port lotniczy Monachium. Latają tu między innymi linie British Airways, Air France czy Lufthansa.

Do najważniejszych obiektów tego typu należą także dwa międzynarodowe lotniska zlokalizowane w Berlinie i w jego okolicach. Chodzi tu o Berlin Schoenefeld, znajdujące się 18 kilometrów od Berlina oraz Berlin Tegel w dawnym Berlinie Zachodnim. W mieście tym istnieje również nieczynny już port lotniczy Berlin Tempelhof.

Dużym obiektem jest lotnisko Brema, położone zaledwie 3 kilometry od Bremy. Ważny niemiecki port lotniczy to również Dortmund, czyli najistotniejszy obiekt tego typu w Zagłębiu Ruhry. Z kolei lotnisko Dusseldorf to wielki i ważny port zlokalizowany ok. 6 kilometrów na północ do Dusseldorfu.

Stosunkowo ważny port lotniczy stanowi Hanower, którego specyfika polega na tym, że jest to lotnisko przesiadkowe i obsługiwane głównie przez tanie linie lotnicze typu Iceland Express. Do istotniejszych portów należy również lotnisko Kolonia/Bonn.