Mapa Europy
Mapa polityczna Europy
Na terytorium Europy znajduje się 46 państw oraz 2 kraje de facto niepodległe, czyli Kosowo (formalnie część Serbii) oraz Naddniestrze (według prawa międzynarodowego część Mołdawii). Największym państwem kontynentu jest Rosja, najmniejszym zaś Watykan. Podobnie wygląda rozkład liczby ludności. Państwem o największej gęstości zaludnienia jest Monako (16 718 os./km2), zaś o najmniejszej Islandia (3 os/km2).
Najważniejszą strukturą polityczną starego kontynentu jest Unia Europejska, zrzeszająca 28 państw, w tym Polskę. Jest to organizacja polityczno-gospodarcza, której początkiem była Europejska Wspólnota Węgla i Stali założona w 1952 roku. UE działa na podstawie Traktatu lizbońskiego i posiada szereg własnych instytucji o międzynarodowym zasięgu. Najważniejsze z nich to Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej oraz Komisja Europejska.
Najistotniejszą organizacją polityczno-militarną, do której przynależy większość państw Europy zachodniej jest NATO, czyli Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Jej rola polega głównie na czuwaniu nad bezpieczeństwem krajów członkowskich. Na 28 państw NATO tylko dwa – Kanada i USA leżą w Ameryce Północnej, reszta zaś to kraje europejskie.
Mapa satelitarna Europy
Mapa satelitarna Europy pokazuje obraz kontynentu w postaci zdjęcia wykonanego przez satelity NASA. Jest to zatem mapa powstała jako przetworzenie fotografii i dopasowanie jej do jednolitej skali. Daje ona możliwość dokładnego przybliżenia i obejrzenia wybranego obszaru. Widoczny jest tu precyzyjny zarys kontynentu: wszystkie półwyspy: Iberyjski, Apeniński, Wielka Brytania, Bałkański, Skandynawski, Kolski, Krymski, Jutlandzki i Bretoński.
Mapa satelitarna wyraźnie pokazuje zróżnicowanie powierzchni Europy – można tu wyodrębnić tereny nizinne i górskie. Ponadto widać różnice klimatyczne – dają się bowiem zauważyć miejsca o ostrym, zimnym klimacie, czyli obszary zlodowacenia.
Mapa fizyczna Europy
Kontynent europejski ma charakter półwyspu otoczonego morzami Oceanu Atlantyckiego, a od północy Oceanu Arktycznego. Na terytorium tym znajduje się osiem dużych półwyspów: Iberyjski, Apeniński, Skandynawski, Bałkański, Kolski, Krymski, Jutlandzki oraz Bretoński. Kilka krajów europejskich rozciąga się na wyspach, np. Wielka Brytania, Irlandia czy Islandia. Ważniejszymi morzami europejskimi są Morze Śródziemne, Morze Bałtyckie i Morze Czarne.
Powierzchnia kontynentu ma przede wszystkim charakter nizinny. Największą część terytorium Europy zajmują Nizina Środkowoeuropejska (ciągnie się od zachodniej Francji do Niemiec) i Nizina Wschodnioeuropejska (począwszy od Polski – na wschód). Najniższym punktem kontynentu jest depresja na Nizinie Nadkaspijskiej. Ważniejsze pasma górskie to natomiast Pireneje, Alpy, Apeniny, Sudety, Karpaty, Góry Dynarskie (Europa kontynentalna) oraz Góry Skandynawskie (Skandynawia), Góry Kaledońskie (Wielka Brytania).
Jeśli chodzi o wody, najdłuższą rzeką Europy jest Wołga, na dalszym miejscu lokują się natomiast Dunaj, Ural, Dniepr i Don. Największe europejskie jeziora to: Ładoga, Onega, Wener i Wetter oraz Balaton.
Mapa samochodowa Europy
Infrastruktura dróg i autostrad europejskich jest najlepiej rozwinięta w rejonie Europy zachodniej. Tam też mamy do czynienia z największą liczbą samochodów przypadających na jednego mieszkańca. Największym komfortem odznaczają się drogi w krajach takich, jak Belgia, Holandia i Luksemburg. Państwa te charakteryzują się dużą gęstością dróg kołowych. Sytuacja ta wygląda dobrze również w Słowenii, Francji, Niemczech i w Szwajcarii. Największa sieć autostrad znajduje się zaś w Hiszpanii.
Jeśli chodzi o opłaty za autostrady i drogi szybkiego ruchu, bezpłatnie można z nich korzystać w Niemczech, krajach Beneluksu, na Wyspach Brytyjskich, na terenie Skandynawii (oprócz Norwegii) oraz w Rosji. Z opłat za korzystanie z tego typu komunikacji słynie natomiast Hiszpania. Trzeba je uiszczać za przejechane odcinki dróg, ale także za poruszanie się mostami, tunelami i trasami widokowymi.
Mapa Europy - Wasze rady
Twoja rada