Wyznaczanie trasy

Wyszukiwanie zaawansowane

Trasa dojazdu na mapie

Planowanie trasy online stanowi wygodne narzędzie, za pomocą którego możemy szybko opracować najbardziej odpowiednią dla nas drogę. Opieramy się tu na tak zwanej metodzie point to point, czyli „z punktu do punktu”. Zaczynamy od dokładnego określenia miejsca wyjazdu i miejsca docelowego – obie pozycje wpisujemy w odpowiadające im pola. W ten sposób uzyskujemy następujące informacje: długość trasy liczonej w kilometrach, przewidywany czas dojazdu oraz sugerowane trasy alternatywne. Co więcej, otrzymujemy bardzo dokładne wskazówki nawigacyjne, szczegółowo określające, jak mamy się poruszać samochodem, np. „na rondzie trzeci zjazd w ulicę X”.

Możemy skorzystać również z dodatkowych opcji wyszukiwania trasy, w zależności od tego czy chcemy się kierować liczbą przebytych kilometrów czy też prędkością dotarcia do celu. W tym celu wybieramy w odpowiednim polu trasę najkrótszą oraz najszybszą. Pierwsza z nich oznacza taki drogę, który stanowi najmniejszy możliwy odcinek trasy do pokonania. Podróżowanie tego typu trasą wiąże się jednak z niebezpieczeństwem poruszania się na przykład przez miejsca rzadko uczęszczane, a więc takie, gdzie mogą się pojawić utrudnienia komunikacyjne. Musimy się liczyć z tym, że drogi, jakimi będziemy podróżować, mogą być nie najlepszej jakości, choćby mieć uszkodzoną nawierzchnię lub być całkowicie zakorkowane. Z kolei trasa najszybsza to trasa umożliwiająca najszybsze w sensie czasowym osiągnięcie celu podróży. Niejednokrotnie obie drogi pokrywają się ze sobą, choć nie musi tak być.

Oczywiście ważne, abyśmy pamiętali o wpływie warunków drogowych na poruszanie się po określonych trasach. Musimy wziąć pod uwagę, że deszcz, mgła czy śnieg będą wydłużać czas jazdy i wpływać na jej komfort. Niejednokrotnie, zwłaszcza w okresie letnim na drogach mamy również do czynienia z różnego rodzaju remontami, które utrudniają podróżowanie. Ważne, aby przy korzystaniu z kalkulatora podróży wziąć także pod uwagę różnego rodzaju dodatkowe opłaty, takie jak opłata za przejazd autostradą, korzystanie z postojów i parkingów, stacji benzynowych i dostępnych na nich usług. Nie można również zapomnieć o odpowiednim przygotowaniu się do jazdy. Najlepiej sprawdzić wcześniej stan techniczny samochodu, zwłaszcza jeśli wybieramy się w długą trasę, mieć zapasową oponę i oczywiście apteczkę pierwszej pomocy. Dobrze też zabrać bagaż podręczny, w którym znajdą się niezbędne rzeczy, np. telefon komórkowy czy coś do picia. Koniecznie też musimy pamiętać o dokumentach (prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, dowód osobisty, paszport).