Mapa Polski

Wyszukiwanie zaawansowane

Mapa samochodowa

mapa samochodowa

W Polsce obecnie istnieje 1388,4 km autostrad i 1106,9 km dróg ekspresowych. Stanowią one najważniejsze odcinki dróg krajowych, dzięki którym zapewnia się połączenie międzyregionalne i międzynarodowe. Autostrady są oznakowane literą A oraz odpowiednim numerem porządkowym, z kolei drogi ekspresowe posiadają oznakowanie S uzupełnione przez liczbę.

I tak: dobrze funkcjonuje autostrada A8 stanowiąca połączenie między Bielanami Wrocławskimi a Wrocławiem, w większości (ponad 50%) wybudowane są autostrady: A6 (Kołbaskowo – Rzęśnica), A4 (Jędrzychowice – Korczowa) i A2 (Świecko – Kukuryki). W budowie zaś znajdują się autostrada A1 (Gdańsk – Gorzyczki). Najdłuższą polską autostradą jest autostrada A4, która stanowi przedłużenie niemieckiej autostrady A4 z Drezna i biegnie w południowej części Polski od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach po przejście graniczne na Ukrainę Korczowa-Krakowiec. Jej całkowita długość ma wynieść 670 km.

Największa dozwolona prędkość na autostradzie dla samochodów osobowych wynosi 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej zaś 120 km/h. Obecnie w Polsce nie pobiera się opłat za korzystanie z dróg ekspresowych, natomiast autostrady A1, A2 i A4 mają być płatne.

Mapa administracyjna

mapa administracyjna

Terytorium Polski pod względem administracyjnym dzieli się na 16 województw, 380 powiatów oraz 2479 gmin. Wyróżnia się więc województwo dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Województwo stanowi najwyższą jednostkę podziału administracyjnego i oznacza obszarowo duży region. Do 1999 roku Polska była podzielona na 49 takich jednostek. Z kolei powiat stanowi jedynie część województwa. Jest to tak zwana jednostka samorządu terytorialnego II stopnia. W Polsce istnieje dysproporcja pomiędzy rozwojem ekonomicznym województw zachodnich i wschodnich.

Do powiatów zalicza się 66 miast na prawach powiatu. Są to na przykład Wrocław, Bydgoszcz, Lublin, Zielona Góra, Łódź czy Kraków.

Mapa fizyczna

mapa fizyczna

Polska jest krajem, którego północną naturalną granicę stanowi Morze Bałtyckie, a południową Sudety i Karpaty. Ponadto zaś znajduje się w dorzeczu Wisły i Odry. Większość powierzchni kraju stanowi ukształtowanie nizinne, na południu zaś zlokalizowane są pasma górskie.

Jeśli chodzi o główne krainy geograficzne, wyróżnia się tu pasmo Gór Karpat, następnie pas kotlin podkarpackich (Kotlina Oświęcimska, Brama Krakowska i Kotlina Sandomierska), pas wyżyn (Wyżyna Śląska, Krakowsko-Częstochowska, Niecka Nidziańska, Wyżyna Kielecko-Sandomierska, Wyżyna Lubelska i Roztocze), pas starych gór (Sudety i Góry Świętokrzyskie), pas nizin (Nizina Śląska, Nizina Południowo-Wielkopolska, Nizina Mazowiecka, Polesie oraz Nizina Północno-Podlaska), pas pojezierzy (Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Pomorskie, Pojezierze Wielkopolskie, Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie i Pojezierze Iławskie) oraz pas pobrzeży.

Najwyższym szczytem Polski są Rysy w Tatrach (2499, 1 m. n.p.m), najniższy punkt kraju to natomiast depresja Raczki Elbląskie na Żuławach Wiślanych (-1,8 m n. p. m.).

Mapa lotnisk

mapa lotnisk

W Polsce znajduje się trzynaście głównych lotnisk. Największym i najważniejszym portem lotniczym jest lotnisko Chopina w Warszawie (Okęcie), na którym odprawia się prawie 40 % pasażerów. Pozostałe obiekty mają charakter regionalny. Najistotniejszą rolę odgrywa port lotniczy im. Jana Pawła II w krakowskich Balicach. Pełni o przede wszystkim funkcję głównego lotniska przesiadkowego. Międzynarodowe porty to również obiekty w Katowicach (Pyrzowice) czy w Bydgoszczy im. Jana Paderewskiego (Szwederowo).

Inne lotniska regionalne to: port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Wrocław-Starachowice im. Mikołaja Kopernika, Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego, Warszawa-Modlin, Rzeszów-Jasionka, Łódź im. Władysława Reymonta, Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”, Zielona Góra-Babimost, Gdynia-Kosakowo, Radom-Sadków, Mazury.

Do najważniejszych linii lotniczych obsługujących polskie porty należą LOT, Enter Air oraz tanie linie typu: Norwegian, Wizz Air, AerLingus, Ryanair, SkyEurope, EasyJet.