Mapa Polski
Mapa Polski - samochodowa
W Polsce obecnie istnieje 1388,4 km autostrad i 1106,9 km dróg ekspresowych. Stanowią one najważniejsze odcinki dróg krajowych, dzięki którym zapewnia się połączenie międzyregionalne i międzynarodowe. Autostrady są oznakowane literą A oraz odpowiednim numerem porządkowym, z kolei drogi ekspresowe posiadają oznakowanie S uzupełnione przez liczbę.
I tak: dobrze funkcjonuje autostrada A8 stanowiąca połączenie między Bielanami Wrocławskimi a Wrocławiem, w większości (ponad 50%) wybudowane są autostrady: A6 (Kołbaskowo – Rzęśnica), A4 (Jędrzychowice – Korczowa) i A2 (Świecko – Kukuryki). W budowie zaś znajdują się autostrada A1 (Gdańsk – Gorzyczki). Najdłuższą polską autostradą jest autostrada A4, która stanowi przedłużenie niemieckiej autostrady A4 z Drezna i biegnie w południowej części Polski od granicy z Niemcami w Jędrzychowicach po przejście graniczne na Ukrainę Korczowa-Krakowiec. Jej całkowita długość ma wynieść 670 km.
Największa dozwolona prędkość na autostradzie dla samochodów osobowych wynosi 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej zaś 120 km/h. Obecnie w Polsce nie pobiera się opłat za korzystanie z dróg ekspresowych, natomiast autostrady A1, A2 i A4 mają być płatne.
Mapa Polski - administracyjna
Terytorium Polski pod względem administracyjnym dzieli się na 16 województw, 380 powiatów oraz 2479 gmin. Wyróżnia się więc województwo dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
Województwo stanowi najwyższą jednostkę podziału administracyjnego i oznacza obszarowo duży region. Do 1999 roku Polska była podzielona na 49 takich jednostek. Z kolei powiat stanowi jedynie część województwa. Jest to tak zwana jednostka samorządu terytorialnego II stopnia. W Polsce istnieje dysproporcja pomiędzy rozwojem ekonomicznym województw zachodnich i wschodnich.
Do powiatów zalicza się 66 miast na prawach powiatu. Są to na przykład Wrocław, Bydgoszcz, Lublin, Zielona Góra, Łódź czy Kraków.
Mapa Polski - fizyczna
Polska jest krajem, którego północną naturalną granicę stanowi Morze Bałtyckie, a południową Sudety i Karpaty. Ponadto zaś znajduje się w dorzeczu Wisły i Odry. Większość powierzchni kraju stanowi ukształtowanie nizinne, na południu zaś zlokalizowane są pasma górskie.
Jeśli chodzi o główne krainy geograficzne, wyróżnia się tu pasmo Gór Karpat, następnie pas kotlin podkarpackich (Kotlina Oświęcimska, Brama Krakowska i Kotlina Sandomierska), pas wyżyn (Wyżyna Śląska, Krakowsko-Częstochowska, Niecka Nidziańska, Wyżyna Kielecko-Sandomierska, Wyżyna Lubelska i Roztocze), pas starych gór (Sudety i Góry Świętokrzyskie), pas nizin (Nizina Śląska, Nizina Południowo-Wielkopolska, Nizina Mazowiecka, Polesie oraz Nizina Północno-Podlaska), pas pojezierzy (Pojezierze Mazurskie, Pojezierze Pomorskie, Pojezierze Wielkopolskie, Pojezierze Chełmińsko-Dobrzyńskie i Pojezierze Iławskie) oraz pas pobrzeży.
Najwyższym szczytem Polski są Rysy w Tatrach (2499, 1 m. n.p.m), najniższy punkt kraju to natomiast depresja Raczki Elbląskie na Żuławach Wiślanych (-1,8 m n. p. m.).
Mapa Polski - lotniska
W Polsce znajduje się trzynaście głównych lotnisk. Największym i najważniejszym portem lotniczym jest lotnisko Chopina w Warszawie (Okęcie), na którym odprawia się prawie 40 % pasażerów. Pozostałe obiekty mają charakter regionalny. Najistotniejszą rolę odgrywa port lotniczy im. Jana Pawła II w krakowskich Balicach. Pełni o przede wszystkim funkcję głównego lotniska przesiadkowego. Międzynarodowe porty to również obiekty w Katowicach (Pyrzowice) czy w Bydgoszczy im. Jana Paderewskiego (Szwederowo).
Inne lotniska regionalne to: port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Wrocław-Starachowice im. Mikołaja Kopernika, Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego, Warszawa-Modlin, Rzeszów-Jasionka, Łódź im. Władysława Reymonta, Szczecin-Goleniów im. NSZZ „Solidarność”, Zielona Góra-Babimost, Gdynia-Kosakowo, Radom-Sadków, Mazury.
Do najważniejszych linii lotniczych obsługujących polskie porty należą LOT, Enter Air oraz tanie linie typu: Norwegian, Wizz Air, AerLingus, Ryanair, SkyEurope, EasyJet.
Mapa Polski - Wasze rady
Twoja rada