Mapa

Wyszukiwanie zaawansowane

Mapy

Mapy Google zdecydowanie przodują w Internecie pod względem ilości zgromadzonych danych geograficznych. Jest to najbardziej popularna wersja online, z której korzysta większość użytkowników. U góry, z lewej strony na pasku wyszukiwania wpisuje się pożądane miejsce i po kilku sekundach pojawia się jego dokładna lokalizacja. Można też kliknąć na interesujący nas obszar, by zobaczyć jego dokładny opis. Co więcej, Google oferuje opcję Street View, która umożliwia zobaczenie danego miejsca na zdjęciach panoramicznych. Istnieje tu funkcja przybliżania i oddalania (przyciski plus i minus lub korzystanie z rolek myszki), dzięki którym możemy dokładniej przyjrzeć się lokalizacji. Dodatkowo dzięki znajdującemu się na dole przyciskowi Earth można śledzić dany obszar w widoku trójwymiarowym. Google oferuje również wybór obrazu mapy satelitarnej lub drogowej poprzez np. wybór przycisku „Satelita”.

Mapa samochodowa została natomiast wyposażona nie tylko w opcję wyszukiwania konkretnego adresu, ale także w pola do wyznaczania trasy dojazdu z punktu A do punktu B. Można tu również wybrać pomiędzy przemierzaniem danego odcinka samochodem lub pieszo. Robimy to, klikając w pasku znajdującym się poniżej wspomnianych pól na alternatywę „samochód” lub „pieszo”.

Mapa szukacz oprócz wyszukiwania konkretnego punktu, czyli np. miejscowości czy województwa daje możliwość znalezienia danego miejsca na podstawie współrzędnych geograficznych oraz wyszukiwania obiektów geograficznych, np. jeziora czy gór. Co więcej, można tu uzyskać informacje o ewentualnych utrudnieniach w ruchu.

Zobacz również